Srp 30, 2022
Kategorie: AKTUÁLNĚ, ARCHITEKTURA, Z domova

THE OPPIDUM

Srp 30, 2022
Kategorie: AKTUÁLNĚ, ARCHITEKTURA, Z domova

Oppidum je opevněná stavba, která nabízí svým obyvatelům bezpečné útočiště. Je logické, že v takové stavbě nesmí chybět nic, co je k dlouhodobějšímu bydlení třeba. Globální nestabilita a možnost zbraní hromadného ničení byla dlouhodobou hrozbou, která donutila i Československo, aby o takovém krytu uvažovalo. V roce 1984 byla nedaleko Českého Brodu zahájena stavba utajovaného podzemního komplexu. Tento kryt byl dokončen v roce 1994 a byl připraven v případě ohrožení okamžitě přijmout první obyvatele, nikdy však nebyl použit.

Dnes se kryt přestavuje na luxusní zařízení, které umožní jeho obyvatelům přežít až 10 let bez externích dodávek.

V nadzemní části se bude nacházet přistávací plocha pro vrtulníky, golfové hřiště, tenisový kurt, zahrada a vilová zástavba se vstupy do podzemního krytu.  Vysoké zdi a nejmodernější senzory pro detekci automatické obrany budou chránit celou nadzemní část a okolí vstupů do bunkru. V případě akutního ohrožení budou obyvatelé moci utéct chodbami do krytu (prvního podzemního podlaží). Kryt je možné během minuty uzavřít a dokonale izolovat.

Dvoupodlažní podzemní bunkr o velikosti 7.200 metrů čtverečních obsáhne 6 apartmánů o velikosti 160m2 a jeden velký o velikosti 630m2, dále by se zde měla nacházet zahrada se simulací přirozeného světla, stejně jako lázně, bazén, knihovna, kino, a další zařízení pro trávení volného času. Samozřejmostí by měly být také kanceláře a konferenční místnosti, trezory, lékařské ordinace a operační sál, a především řídící centrum celého bunkru s komunikačním centrem pro spojení s okolním světem.

Stavební firma, která má Oppidum na starosti, počítá s tím, že bydlení v případě zájmu uzpůsobí dle požadavků klienta. Cena bytu se může vyšplhat až na 7 miliard.

ZDROJ: www.theoppidum.com