Srp 22, 2022
Kategorie: AKTUÁLNĚ, Ze světa

S Kluzákem do 27 kilometrů

Srp 22, 2022
Kategorie: AKTUÁLNĚ, Ze světa

Perlan-A350-noses-OSHWTaké pozorujete v letních měsících kluzáky kroužící po obloze? Představte si, že obdobný kluzák se již brzy vypraví do stratosféry. V rámci projektu Perlan došlo k pokoření rekordu. Kluzák Perlan 1 dosáhl 30.8.2006 výšky 15 460 metrů. Nebýt technického problému na ovládání stroje, mohl kluzák stoupat ještě výš. Piloti to neměli během letu jednoduché. Byli totiž oblečeni do skafandrů, které jim zapůjčila NASA, což jim řízení vůbec neulehčovalo.

Perlan 2 má vystoupat do výše až 27 kilometrů. Kluzák prošel zásadními úpravami, díky kterým nebudou piloti potřebovat skafandry. Kabina bude mít stabilizovaný tlak, konstrukce z uhlíkových vláken zajistí pevnost – křídla vydrží přetížení až 6 G.

Kluzák bude vytažen do výše okolo 1,5 km, následně bude muset využít pouze vzestupných vzdušných proudů vznikajících za horami And. Stejného postupu využil i Perlan 1.

Informace o letu Perlan 2

Let je plánován na červen 2016 – důvodem jsou nejpříznivější meteorologické podmínky. Pokud se podaří dosáhnout plánované výšky, bude kluzák vystaven teplotám až k -70°C a atmosférickému tlaku dosahující zhruba 2% hodnoty tlaku hladiny u moře. Cílem tohoto letu je vstoupit do stratosféry a pomoci zjistit, jakým způsobem by mohly probíhat lety na Mars.

ZDROJ: Perlanproject