Kvě 4, 2019
Kategorie: HISTORIE

Změna pohlaví Lili Elbe

Kvě 4, 2019
Kategorie: HISTORIE

Einar Wegener se sice narodil jako muž, ale většinu života trávil snahou přenést se z mužského těla do ženského. Einar se oženil s ženou jménem Gerda. Gerda byla malířkou, která se zaměřovala na portréty ve stylu art deco do módních magazínů. Když jednoho dne nedorazila domluvená modelka, musel zastoupit Einar. I když zprvu protestoval, nakonec se nechal přesvědčit. Oblékl si saténové šaty, nazul střevíce a nalíčil. Byl to právě ten moment, kdy si při pohledu do zrcadla uvědomil, že se jako žena cítí mnohem lépe. Einar stále častěji své ženě pózoval v převleku za ženu až nakonec začal dámské oblečení používat i v normálním životě. Postupem času se Einar zcela vytratil a byl znám pod jménem Lili Elbe

Pár se nakonec z konzervativního Dánska přestěhoval do Paříže. I když se Lili oblékala jako žena, tělesně byla muž. To ji šest let velmi trápilo, že dokonce začala zvažovat sebevraždu. V té době se naštěstí objevil v jejím životě německý lékař Magnus Hirschfeld. Právě on přišel s konceptem transgenderismu – operativnímu změnu pohlaví. Nejprve došlo k chirurgické kastraci, následně k transplantaci vaječníků. Mnoho z lékařských záznamů bylo v roce 1933 zničeno nacisty, tak se příliš podrobností již nedozvíme. 

Mezi operacemi byl poměrně velký časový rozestup, tak Lili měla již svůj pas a byla uznávána úřady jako žena. Poslední operací bylo voperování umělé vagíny. Bohužel operace přinesla komplikace a tělo umělou vagínu nepřijalo. Lili onemocněla a po krátké době zemřela. V posledních dopisech radostně vyjadřovala rodině, že se jí splnil sen a mohla 14 měsíců žít jako žena. 

Tímto příběhem je inspirován film: Dánská dívka

ZDROJ: internet, youtube, soc.sítě, wikipedia, email, allthatsinteresting.com