Úno 15, 2020
Kategorie: HISTORIE

Žena, co propadla tramvajovým ostrůvkem

Úno 15, 2020
Kategorie: HISTORIE

Marie Bartošová, prodavačka, která se 15. února 1976 propadla tramvajovým ostrůvkem v brněnské Pekařské ulici. Její tělo se ani po deseti letech pátraní nepodařilo najít. Byla neděle a Marie Bartošová se vydala navštívit svoji kamarádku do nemocnice u svaté Anny. Společně s Bartošovou v tramvaji cestoval i osmapadesátiletý Miroslav Šudák. Po vystoupení z dopravního prostředku se z ničeho nic pod Šudákem propadl tramvajový ostrůvek. Muž se však pohotově dokázal zachytit kabelů. Bartošová jako první běží muži na pomoc a podává mu ruku. Nestabilní povrch nástupiště se však ještě propadle a nebohá zachránkyně mizí v propasti. Voda na dně průrvy odnáší ženino tělo neznámo kam. Šudáka další svědci vytahují a tím mu zachraňují život. 

Odborníci prohledávali místo tragédie a zmonitorovali celou kanalizaci až k modřické čistírně. Po těle ženy však žádné stopy. Oprava kanalizace v místě propadu stála více tři sta tisíc korun, Po deseti letech je případ uzavřen a Marie Bartošová byla prohlášena za mrtvou. Komunistický režim šíří zvěsti o její emigraci, aby zakryl veškeré stopy po neštěstí. 

V roce 1992 jsou při výkopových pracích ve Kšírově ulici, nalezeny lidské ostatky. Marii Bartošovou identifikuje podle zbytků oblečení její manžel. Po osmnácti letech se tak konečně mohou příbuzní s Bartošovou rozloučit.

Za celou tragédii mohla porucha na vodovodním potrubí z roku 1872. Voda vymlela 300 kubických metrů hlíny a dostala se i do labyrintu dodnes neznámých chodeb, které se nachází pod brněnskými ulicemi.

ZDROJ: internet, soc.sítě, wikipedia, pixabay, www.encyklopedie.brna.cz