Čvn 14, 2019
Kategorie: CESTUJEME

Výlet do Holandska

Čvn 14, 2019
Kategorie: CESTUJEME

Nizozemsko nebo Holandsko?

Říkejte si tomu jak chcete,  na území dnešního Nizozemska se náchází rozmanitá krajina, proslulá zejména pěstováním tulipánů a jiných druhů květin. A pokud vás zrovna nelákají květiny, možná si tady najdete své v něčem jiném.

Jednoho dne jsme se tedy rozhodli, že navštívíme Nizozemsko.

1. den:Hledali jsme nejlevnější možnost, jak se tam a zpět dostat a zejména jsme hledali něco, co je tzv. “na otočku“, a tak  jsme se vydali busem, který nám jel ve večerních hodinách z Prahy. Neměli jsme žádné ubytování, museli jsme si vystačit se spánkem v autobuse. Cesta byla dlouhá cca. 11 hodin s několika převážně půlhodinovými hygienickými přestávkami. Musíme uznat bylo to náročnější.

2. den:Brzy ráno jsme měli první zastávku v přístavním městečku Volendam s příjemnou promenádou lemovanou rybářskými loděmi a kavárnami. Viděli jsme tedy východ slunce u Severního moře – opravdu nádhera. No nic den bude náročný, zůstali jsme hodinu a pokračovali dál v poznávání země. Asi 15 minut cesty jsme navštívili tradiční soukromou farmu s degustací mnoha druhů sýrů. Dozvěděli jsme se, jak celá výroba těchto sýrů funguje a ochutnali všechny druhy. Já jako oblíbenec sýru jsem byla v sedmém nebi, a tak jsem si koupila jeden i s sebou domů. Vyzkoušeli jsme i čokolády a podívali se na typickou výrobu dřeváků. Nicméně program byl stále nabitý, tak jsme se rozloučili s touto milou rodinou a jeli dál.

Nebylo by to ono, kdybychom nenavštívili největší květinový park Keukenhof, kde roste 7 000 000 květin a pracuje zde 27 zahradníků. Park pro veřejnost je otevřen od dubna do září. Nejlepší pro návštěvu je však zejména konec dubna – začátek května. Pro vášnivé obdivovatele je vhodné se zde zdržet celý den.

Vstupné Dospělí 17 EUR pro děti 0 – 3 zdarma Děti 4 – 11 let 8 EUR.

 

A teď už jsme konečně zavítali do samotného Amsterdamu. Je proslulý zejména svými úchvatnými stavbami, a městskými kanály. Jednoznačně toto město u mě vyhrává na plné čáře. Každý si zde najde svoje. Od coffee shopu po památky. Pokud nevíte, co to jsou coffee shopy nevadí, určitě ale víte, že Nizozemí nezakazuje mariuhanu, pokud vám je tedy více než 21, můžete je navštívit. My sami tam nebyli, ale pokud se někdy vrátíme, rádi se podíváme. Ať už se jedete bavit nebo poznat nové město, stojí to za to a strávit tady jeden den nestačí. My jsme tedy vystoupili u Central Station, což je skoro jako kopie národního muzea Rijksmuseum, které se nachází na druhé straně Amsterdamu, mrzelo nás však, když jsme přišli k muzeu, že už tady není proslulý nadpis IAMSTERDAM, ovšem putuje někde po městě.Odstranili ho z důvodu, že lidé sem chodili jen kvůli nadpisu, a ne kvůli muzea.

Nicméně první čeho si v tomto městě všimnete jsou kola, chci říct hodně kol. Tady je to jedno z nejpoužívanějších prostředků a cyklisté nejsou ti, kteří dávají pozor, aby se něco nestalo, ale my jsme, ti co se musí vyhýbat. Vydali jsme se tedy dlouhou uličkou která vede od Central Station dolů a dorazili jsme na náměstí Dam. Kousek odsud se nachází proslulá Čtvrť červených luceren – atmosféra alkoholu, sexu, party a spousta lidí se tady chodí bavit v pozdním večeru.Rozhodně ale nevynechejte Begijnhof – krásná zahrada s typickou amsterdamskou architekturou. Také navštivte náměstí Rembrandtplein nebo Leidseplein, které se nachází u národního muzea.No a taky květinový trh. Mimochodem nebyli bychom to my, kdybychom si nepřivezli cibulky tulipánu, které tam koupíte levněji než u nás.  Proslulé je i muzeum Anny Frankové.

Pokud máte na Amsterdam více dní než my, slyšela jsem, že i Zoo Artis je nádherná. Nezapomeňte ochutnat místní jídla např. ovocné vafle za 8€, no a večer? Běžte se bavit! Věřtě že toto město přímo volá k tomu, aby jste šli, a pokud na to nejste kochejte se tímto skvělým městem.

 

No nás už teď čeká dlouhá 11h cesta domů, ale vás neuvěřitelný Amsterdam, takže neváhejte a jeďte.

ZDROJ: internet, soc.sítě, email