Dub 16, 2019
Kategorie: HISTORIE, Ze světa

Výbuch dusičnanu v Texasu

Dub 16, 2019
Kategorie: HISTORIE, Ze světa

V zátoce Galveston Bay nedaleko města Texas začínal nový den. Nikdo z místních obyvatel netušil, že se 16. duben 1947 zapíše do historie jako jedna z největších průmyslových havárií světa.

V okolí přístavu bylo několik ropných rafinérií a tak v celé oblasti bylo poměrně velké množství lodí, přepravujících hořlavé, nebo výbušné látky. Od roku 1930 se přístav stále zvětšoval a populace v přilehlých oblastech prudce rostla. V první polovině roku 1940 začala z důvodu války prudce stoupat poptávka po leteckých palivech. Rafinérie tedy stále rozšiřovaly výrobu.

Od roku 1941 se opět trošku pozměnila specializace výroby. Začalo se zde pracovat s dusičnanem amonným. I když všichni věděli, že se jedná o vysoce výbušnou látku, málo kdo tomu věnoval pozornost. I když kouření bylo oficiálně zakázáno, někteří zaměstnanci tento zákaz nerespektovali. Stejně tak se tomu stalo i na nákladní lodi, která právě plně naložena dusičnanem amonným odplouvala z přístavu. Kvůli nedopalku cigarety vypukl v podpalubí požár. Dělníci se snažili požár uhasit za pomoci hasicích přístrojů, bohužel bezúspěšně. Kapitán se rozhodl uzavřít podpalubí a zapnout parní systém, který by za pomoci páry mohl požár uhasit. Nebyl to ale rozumný nápad. Teplota v podpalubí prudce stroupala a zanedlouho se ozval mohutný výbuch, který celou loď rozmetal na kousky. Tlaková vlna trosky rozmetala na míle daleko. Z nebe padali hořící kusy textilií a celá oblast byla doslova paralyzována.

Celá katastrofa si vyžádala 568 obětí na životech a tisíce dalších lidí s různě závažnými zraněními.

texas-city-explosion-texas-april-16-1947-713x330

ZDROJ: internet, soc. sítě, e-mail, devastatingdisasters, wikipedia, pixabay