Srp 5, 2019
Kategorie: ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Letiště na D1

Srp 5, 2019
Kategorie: ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Dnes po dálnici D1 mezi Měřínem a Velkým Meziříčím projede více než 35 tisíc aut denně. Většina řidičů nemá ani tušení, že mezi 136. až 139. kilometrem uhánějí po letišti. Letadla tu naposledy přistávala kolem roku 1985, přesto v případě ohrožení státu je dálnice i po modernizaci připravena se do několika hodin stát opět vojenským letištěm.

Při modernizaci se musely zachovat para metry, kterými se úsek liší od zbytku dálnice. Jde zejména o zpevnění středového dělícího pásu nebo betonových svodidel, dvouprocentní příčný sklon, širší dálniční most, vedení kanalizace a kabelů po stranách dálnice a zachování nezpevněného manipulačního prostoru.

Měřínská ranvej je dlouhá dva a půl kilometru. Na obou koncích jsou odstavné plochy pro letadla (tzv. stojánky). Zázemí vojákům a velitelství letiště se nacházelo blíže k Měřínu – budova motorestu. První cvičení se na „letišti Měřín“ konalo od 19. září do 3. října 1980. Opakované cvičení probléhlo také v roce 1985. Dnes již armáda cvičení na tomto letišti neprovádí. Uzavření dálnice by pro republiku bylo paralyzující.

ZDROJ: internet, youtube, soc.sítě, email