Pro 24, 2018
Kategorie: AKTUÁLNĚ

Kdo nosí na Vánoce dárky?

Pro 24, 2018
Kategorie: AKTUÁLNĚ

Kdo vlastně roznáší na Vánoce dárky?

V Česku dárky roznáší Ježíšek – malé jezulátko, kterému dávali dary k jeho narození, a ono teď nosí dárky všem hodným dětem. Ježíšek naše domovy navštěvuje 24. prosince a do našich domovů se dostane otevřeným oknem.

Obdobně jako v Česku se slaví Vánoce také v Německu či Dánsku.

Amerického Santu Clause zná snad každý. Do typického červeného kostýmu Santa oblékla až společnost Coca Cola na začátku minulého století. V reklamních barvách Coca Coly rozváží dárky na saních v noci z 24. na 25. prosince. Děti dárky rozbalují ráno.

Pravoslavným křesťanům v Rusku přiváží dárky Děda Mráz. Přijíždí na svých saních až z daleké Čukotky v doprovodu Sněhurky. Děti dárky rozbalují 7. ledna.

Father Chrismas neboli Otec Vánoc se stará o nadílku v Anglii. Dětem dárky ukrývá do punčoch zavěšených u krbu.

Do Itálie dováží dárky Babbo Natale. Je to chlapík podobný našemu Mikuláši. Dárky dětem vozí na saních až z Finska. Dárky rozbalují buď na Štědrý den nebo druhý den ráno. Některým dětem však nadílku přiváží žena – čarodějnice Befata. Ta je trošku pomalejší a děti nadílku rozbalí až 7. ledna.

6. ledna se slaví Vánoce v Argentině, kdy v této zemi panuje horké letní počasí. K jídlu se podává především exotické ovoce a jako hlavní chod je pečený páv. Dárky celé rodině rozváží kůň Magi, kterému před dveřmi lidé nechávají vodu a seno.

V Polsku dárky roznáší Mikuláš. Nechodí však jako u nás 5. prosince, ale až na Štědrý den.

Bohové a další svatí roznáší dárky například v Řecku, Japonsku nebo také v Číně. V Sýrii dárky roznáší Velbloud, Polynésii velký krab a v Norsku koza krále Olafa.

Ať vám dárky přinese kdokoliv, přejeme vám příjemné prožití Vánoc v kruhu těch, které máte rádi!

ZDROJ: internet, soc.sítě, wikipedia